FINDIK DON'DAN ZARAR GÖRMEDİ

Altınordu Ziraat Odası Başkanımız Uğur Cörüt, bu yıl Nisan ayında da kar yağdığını ancak fındığın bu kar ve soğuk havalardan etkilenmediğini bazı bölgelerde sadece kısmi don olayı olduğunu söyledi.

Türkiye'nin önemli ihraç ürünlerinin başında gelen fındığın bu yıl zirai dondan zarar görmemesi, çiftçinin yüzünü güldürdü.

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt,  yaptığı açıklamada, geçen yıl fındığın zirai dondan çok fazla etkilendiğini belirterek, “Bu yıl korktuğumuz başımıza gelmedi. Çok şükür Doğu Karadeniz'de geçen yıl yaşanan afet olmadı” dedi.

En çok nisan ayında etkili olan karın kendilerini korkuttuğuna işaret eden Cörüt, “Biz geçen yıl yaşanan zirai donun etkisini halen üzerimizden atamadık. Bu nedenle nisanda yağan kar, bütün üreticileri strese soktu ancak çok şükür korkulan olmadı” ifadesini kullandı.

Doğu Karadeniz'de 700-800 rakımdan yüksek bölgelerde kısmi olarak zirai don yaşandığını ancak orta ve sahil kesimde zirai donun olmadığını belirten Cörüt, “Fındığın büyük bölümü sahil ve orta kesimde. Yüksek rakımlı yerlerle oluşan kısmi don, rekolteyi çok etkilemeyecektir” diye konuştu.