KÜLLENME HASTALIĞI UYARISI

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu, 2015 yılında etkisini göstermeye başlayan ve devam eden Küllenme Hastalığı ile ilgili uyarıda bulundu.

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu, 2015 yılında etkisini göstermeye başlayan ve devam eden Küllenme Hastalığı ile ilgili uyarıda bulundu.

Başkan Selami Akarsu, el broşürleri ve ilanlarla çiftçileri Küllenme Hastalığı ile mücadele konusunda uyararak; "Mutlaka ilaçlı mücadelenin yapılması gerekmektedir" dedi. 

Küllenme hastalığı ve ilaçlı mücadele ile ilgili bilgi veren başkan Selami Akarsu açıklamasına şöyle devam etti; “Fındıkta Külleme Hastalığını ilkbaharda gelişme sezonunun erken döneminde yapraklar, genç sürgünler ve çotanaklar üzerinde belirtiler oluşturur. Bulaşık olan yapraklarda zamanla lekeler kahverengileşir, yapraklar matlaşmaya başlar ve ilerleyen dönemde de kuruma, kıvrılma ve vaktinden önce döküm meydana gelir. Genç sürgünlerde ve çotanaklarda zuruf yüzeyinde ilk önce un serpilmiş gibi bir görüntü, ilerleyen dönemde renkte matlaşma, kahverengileşme ve özellikle erken dönemde hastalığa yakalananlarda kurumalar görülür. Bu şekilde hastalık fındıkta hem verim hem de kalite kayıplarına neden olur. Hastalık tüm fındık üretim alanlarında ekonomik anlamda zarara neden olmaktadır”

KÜLLENME HASTALIĞINDA İLAÇLI MÜCADELE

“Birinci ilaçlama hastalığın bir yıl önce görüldüğü bahçelerde ilk mücadele Mart ayı içerisinde, genç sürgünler 4-4,5 yaprak ve çotanak bağlama döneminde Nisan ve Nisan sonunda, diğer bahçelerde ise belirtiler görülür görülmez yapılır. Uygun koşullar devam eder ve hastalık tekrarlarsa kullanılan ilacın etki süresine göre ikinci ve diğer ilaçlamalar yapılır. İlaçlamalarda ocak başına en az 1 litre ilaçlı su atılmalı; insan ve hayvan sağlığı bakımından ilaçlamadan 21 gün sonrasına kadar ilaçlama yapılan bahçelerde hayvan otlatılmamalı ve meyve yenmemelidir.

Mücadelede Bakanlık tarafından ruhsatlandırılmayan ve tavsiye edilmeyen Bitki Koruma Ürünü kullanılmaması; yaprak gübreleri hariç herhangi bir kimyasal maddenin Bitki Koruma Ürünüyle kesinlikle karıştırılmaması gerekmektedir”

Otomatik alternatif metin yok.